פרקטים מיוחדים – כל הסוגים

הייחודיות של פרקטים יכולה לבוא לידי ביטוי במראה או בתכונות חומר הגלם. ההבדל העיקרי הוא בין פרקטים מעץ לבין פרקטים סינתטיים. סוג הפרקט משפיע על מחירו, על רמת העמידות ועל סוג ההתקנה וההרכבה. פרקט תלת שכבתי הוא הסוג הנפוץ ביותר של עץ טבעי והוא עשוי ממספר שכבות של עצים שונים. השכבה העליונה היא זו שקובעת את המראה של הפרקט, היא עשויה פורניר ויש לה גם חשיבות פונקציונאלית. באמצעות בחירה בפרקט רב שכבתי או תלת שכבתי עם פורניר בעובי של 3 מ”מ לפחות ניתן להבטיח חידוש יעיל ללא צורך בהחלפה.

ניתן לצבוע פרקט תלת שכבתי לפי העדפות אישיות ולבחור בין גימור בלכה או בשמן. יש מבחר עצום של גווני צבע המתאימים עבור פרקט מן הסוג הזה וסוגים אחרים של פרקטים העשויים עץ מלא. עץ טבעי משתבח עם הזמן, עובר תהליך של חימצון ומקבל גוונים שונים. הוא סופג את האופי של הבית ומעניק מראה סובייקטיבי לכל לקוח. פרקטים מעץ שכבתי עשויים מהחומרים הבאים:

  • אלון
  • בוק
  • דובדבן
  • וונגה

סוגים של פרקט למינציה

גם הפתרון הסינתטי של פרקטים מציע מראה ייחודי שקשה להתעלם ממנו בבית או בעסק. פרקט למינציה מיוצר באופן תעשייתי ולכן הוא מוצע במחירים נמוכים יחסית. מעבר לכך, המרכיב העיקרי בפרקט למינציה הוא לוח עשוי סיבי עץ דחוסים. אלו הופכים אותו לעמיד ויציב מעליהם ניתן להדפיס טקסטורות שונות. בנוסף, פרקט למינציה מיוצר עם ציפוי ניילון המעניק לו את ההגנה הדרושה. מגוון ההדפסים על פרקטים מלמינציה רחב יותר מזה הקיים בפרקט עץ.

מבחינת סוג הפרקט עצמו, ההבדלים בין משטחים סינתטיים הם בסיווג העמידות. סיווג גבוה מעלה את מחיר הפרקט, אך היתרון הוא עמידות לשנים רבות. בפרקטים מיוחדים ניתן להשיג חיקוי מדויק לפתרונות עץ מלא ולשנות לחלוטין את המראה של החלל בבית או בעסק.

בשורה התחתונה, בחירה של פרקטים תלויה בהעדפות אישיות. ההמלצה היא לבחור פרקט בין היתר לפי אופי השימוש, גובה התקציב וסגנון העיצוב הקיים.