עיצוב פנים עם שטחי אחסון חכמים

תכנון אלמנטים שונים ומדפים בזמן העיצוב

עיצוב הבית והסלון הפכו בשנים האחרונות למטרה של אנשים רבים המתגוררים בדירות ובבתים צמודי קרקע. בעבר, היחס לעיצוב דירות היה מאד פרקטי: מערכת ישיבה נוחה מול הטלויזיה, וטלויזיה מספיק גדולה כדי שכולם יראו טוב. מעבר לכך לא ניתנה תשומת לב יתרה לעיצוב הסלון. כיום הדברים השתנו, ורבים מהאנשים מעוניינים לעצב את הבית שלהם בסגנונות שונים, ולשם כך הם פונים למעצבי פנים, ואף לאדריכלי פנים, על מנת שיעזרו להם, ויגשימו עבורם את חלום הבית המעוצב.

סגנונות עיצוב שונים

לא כל אחד אוהב את הסגנון המודרני המינימליסטי עם הקווים הישרים והפשוטים, עם רהיטים ממתכת וזכוכית, ועם צילומי שחור לבן על הקירות. יש שאוהבים אווירה הרבה יותר חמה עם רהיטי עץ בהירים או כהים, עם שטיחים פרסיים בעבודת יד, ציורים על הקירות, וילונות מסוגננים וכדומה. כך או כך, מדובר בבתים הרבה יותר מעוצבים מאשר בעבר, ולסגנון העיצוב המועדף יש להוסיף גם אלמנטים ואביזרים שונים, על מנת להפוך את הבית למקום חי.

בין האלמנטים הנוספים שיש לשים לב אליהם כאשר מעצבים את הבית, ניתן למנות את הדברים הבאים:

סגנון העיצוב – סגנון העיצוב קובע למעשה את היחס לכל יתר האלמנטים. בחירת סגנון מודרני או אחר מחייבת התייחסות פרטנית לכל המרכיבים השונים, ומאפשרת מגוון רחב של אלמנטים שיתאימו לעיצוב. סגנון מודרני מאופיין בקווים נקיים, ללא הרבה קישוטים, ריהוט מינימליסטי, שימוש רב בזכוכית ומתכת, נישות מגבס, מדפים מגבס או מזכוכית וכדומה. סגנון כפרי וחם יותר מאופיין ברהיטי עץ כבדים ורבים יותר, בדקורציה חמה כגון: טפטים מסוגננים, שטיחים קלאסיים, תמונות צבעוניות על הקירות, מזנונים מעץ מעוצב וכדומה. גם ההתייחסות לתאורה מקבלת גוון שונה, כאשר מדובר בסגנונות שונים, וכך לגבי ההצללה וכדומה.

צבע – אין ספק, כי בחירת צבע לחלל המעוצב הוא חלק אינטגרלי מהסגנון הנבחר. למעשה ניתן לבחור בכל צבע שרוצים בכל סגנון, אבל החכמה היא להתאים את הצבעוניות של החלל יחד עם הצבעוניות של האלמנטים השונים. המילה צבעוניות מתייחסת גם למצבים שבהם אין “צבעוניות” רועשת, אלא גווני יסוד כמו שחור, לבן, אפור כחול וכדומה.

ריהוט – לתכנון הריהוט יש חשיבות גדולה בעיצוב הבית. רהיטים הם אולי האלמנט הבולט ביותר בכל חלל שאותו מעצבים, וגם כאשר הסגנון מכוון לריהוט מינימליסטי, הדבר בולט בכל מקום. כיום יש אין ספור פרטי ריהוט שמתאימים לסגנונות עיצוב שונים, ומומלץ לתכנן את עיקר הפריטים עוד בשלב התכנון, כדי לדעת מה יהיה, איפה, ואיך יראה החלל מבחינה כללית.

מדפים – לא משנה אם מדובר בעיצוב סלון או בית שלם, או בעיצוב משרדים מסוגים שונים, ארגון מדפים חייב להיות חלק מהתכנון המקדים, על מנת לאפשר הצבתם היעילה במקום לצד הבחירה האסתטית שלהם שתתאים לעיצוב. כיום ניתן לבחור במגוון רחב של מדפים, החל ממדפי מתכת, מדפי עץ, מדפי זכוכית, מדפי גבס וכיוצא באלה. ניתן לשלב בין חומרים וצורות, ולהתאים את המדפים לקו העיצוב המוביל בחלל. תכנון מוקדם של מדפים ופתרונות אחסון מאפשר ניצול חכם ואסתטי של החלל. מדפים הם אלמנטים הקיימים בכל חלל כמעט, והם משמשים לצרכים שונים החל ממדפי ספרים, תיקים שונים וחוברות, לחפצי אמנות ונוי, לעציצים, למכשירים אלקטרוניים או חשמליים שונים וכדומה.

תאורה – תכנון תאורת פנים כחלק מהעיצוב הוא כבר מזמן חלק מהעיצוב עצמו. בעת התכנון הפונקציונאלי של התאורה (איפה לשים איזה גוף תאורה, על מנת שיאיר איזה חלק מהחלל) כבר מתייחסים לעיצוב גופי התאורה, צורת התקנתם (שקועי תקרה או קיר, צמודי תקרה או קיר, תלויי תקרה, על סטנדים, גופים המונחים על רהיטים שונים וכדומה) והצורה שלהם. גופי תאורה הם אלה שיאירו לכם את הסלון, והם אלה שיאפשרו לראות את העיצוב שבחרתם לעצמכם, והם מהווים מחלק מאותו העיצוב. כיום ניתן למצוא גופי תאורה במגוון עצום שיתאימו לכל סגנון ולכל עיצוב נבחר. ניתן לבחור גופי תאורה שקועי תקרה או שקועי קיר, גופים תלויים או צמודי תקרה, גופי תאורה ניידים על סטנדים או מנורות שולחן מקסימות באין ספור עיצובים וכדומה. בעזרת המעצבת תוכלו לבחור את הגופים המתאימים לסגנון העיצוב שבחרתם, ולהאיר את המקום תרתי משמע.

בנוסף, יש להתייחס בעת התכנון גם לאמצעי הצללה כגון: וילונות, תריסים חשמליים, מרקיזות וכדומה, וכן דרושה כבר בשלב זה התייחסות בסיסית לאלמנטים דקורטיביים, כמו: שטיחים, נישות מגבס, חפצי נוי לדקורציה וכדומה.