עיצוב וילונות

בעבר הלא רחוק נתפסו הוילונות כפיתרון פרקטי להצללה או כאמצעי ליצירת הפרדה/חציצה בכל חדר – בין אם בסלון, מטבח, חדר השינה או חדר הילדים. אולם עם הזמן הלכה וגברה המודעות גם לתרומתם הדקורטיבית של וילונות מעוצבים, עד שכיום הפכו לפריט חובה בכל בית המבקש לסגל לעצמו הרגלי עיצוב אסתטיים, מודרניים ומתוחכמים.

הוילון הנכון – הכל מתחיל ונגמר בעיצוב

וילונות הם פריט עיצובי לכל דבר, והם כבר מזמן אינם בגדר בד פשוט המכסה את חלון ביתנו. הם מעשירים את הבית, ובכוחם לשנות את מראה החלל מן הקצה אל הקצה ולהעניק לכל חלל מראה מסוגנן, יוקרתי וחמים. תתפלאו עד כמה תלייה ו/או החלפה של וילונות יכולה לחולל פלאים באווירת החדר, ולייצר תחושה טובה, נוחה ונעימה הרבה יותר בעזרת בחירת העיצוב הנכון. חשוב לזכור כי על וילונות מעוצבים להשתלב היטב הן מבחינת הסגנון והן מבחינת הצבעים, החומרים והטקסטורות עם העיצוב הכללי של החדר. לוילונות תפקיד חשוב גם בעיצוב התאורה, הן בבתים בעלי אור טבעי והן בבתים בעלי תאורה מלאכותית. משום תפקידם הדומיננטי, יש להקדיש מחשבה ותכנון טרם בחירת וילונות מעוצבים לביתנו, להקפיד על הפרטים ולהביא בחשבון מספר שיקולים – החל מהאווירה הספציפית שאנו מעוניינים ליצור, גודל החדר, הריהוט הקיים, התאורה המלאכותית וחפצי הנוי בחדר, דרך השתלבות עם הנוף הנשקף מהחלון, הפונקציה שהוילונות אמורים למלא (הצללה, יצירת הפרדה, חסימה של רעש, הגנה מקרני השמש וכן הלאה), סוג החומר והבד המתאים והמקום שהוילונות תופסים בעיצוב החדר.

שילוב מנצח

כמו בשאר תחומי העיצוב, כך גם בתחום עיצוב וילונות. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת פיתוח של בדים חדשים, שיטות תליה מיוחדים ושלל טקסטורות מעניינות אשר הופכות את ההיצע לרחב בהרבה. עיצוב וילונות לבית יקבל את הביטוי הראוי רק בעת בחירה נכונה והתאמה עיצובית מלאה. אחד מכללי הברזל שיש לזכור בעת בחירת וילונות מעוצבים הוא – השילוב מנצח. ניתן לערוך שילובים מעניינים של מספר בדים חצי שקופים, או בדים עם הדפסים או טקסטורות ייחודיים. חלקינו מעדיפים וילונות אטומים לחלוטין לפרטיות מוחלטת או אטומים חלקית. כך או כך, אל תפחדו לשלב מספר סגנונות של בדים או לשחק עם מספר צבעים/גוונים. וילונות לסלון למשל, ידועים במרקמים עשירים ודוגמאות. בנוסף זכרו כי יש אינספור דגמים – וילונות שמוסטים הצידה, וילונות שעולים ויורדים במאונך, וילונות חשמליים או ידניים, בעלי מוט או חוט וכן הלאה. עלינו לבחור כמובן בהתאם לכמות האור שאנו מעוניינים לקבל ולאווירה שאנו מעוניינים לייצר ולנוחות השימוש של הוילון. בכל אופן, לפני שאנחנו ממהרים לבחור וילונות מעוצבים לביתנו, יש להקדים ולהבין היטב את השימוש שלו, אופן אחזקתו ונקיונו, עמידותו וכן הלאה, ולשם כך מומלץ תמיד להיעזר באיש מקצוע.