סוגי צילינדרים

השוואה בין סוגים שונים של צילינדרים היא חלק חשוב בהתאמת פתרונות אבטחה, דלתות ולעיתים גם ארונות או מחסנים עבור חלל הפנים של הבית או העסק. במאמר הבא נרחיב על כך ונבין את הקשר בין סוגי צילינדרים לבין חברות פרזול

צילינדר הוא הכינוי הנפוץ של מנעול שמאפשר נעילה ופתיחה באמצעות מפתח. כאשר מכניסים את המפתח לתוך המנעול, מסתובב גליל שלמעשה קובע האם הדלת או החלון ייפתחו וייסגרו. עם זאת, יש סוגים שונים של מנעולי צילינדר וגם הרבה מנגנוני נעילה שבהם ניתן להשתמש על מנת להגן על הציוד אישי, על הבית, על העסק על המשרד וכן הלאה.

מבחינת אנשי מקצוע מענף הפרזול למשל, הצילינדר הוא הלב של מערכת הנעילה בדלת או בחלון. בגלל שהצילינדר מפעיל את המנעול החבוי או את המנעול החיצוני, אפשר להשתמש בו במחסנים וגם בארונות, לוקרים ועוד. חוץ מזה, היתרון של מנעול הצילינדר למשל הוא שלא צריך להחליף את כל המנעול שנמצא בדלת אם רוצים להחליף את המפתח.

כיצד בוחרים את הצילינדר המתאים?

היכרות עם סוגי הצילינדרים העיקריים היא התפקיד של חברות שמתמחות בנושא כגון עמישי פרזול. אבל מצד שני, כדאי גם ללקוחות הקצה להכיר את תחומי ההתמחות של עמישי פרזול ושל שאר החברות. רק אם מכירים לעומק את ההבדלים בין סוגים שונים של צילינדרים, מגדילים את הסיכוי לכך שפתרונות האבטחה יתאימו לדלת ולצרכים האישיים.

הנה למשל כמה סוגים בולטים של צילינדרים והאופן שבו הם משפיעים על רמת האבטחה וההגנה של הדלת, הבית, החדר, החלון וכן הלאה:

א. צילינדר אירופאי – צילינדר פרופיל אירופאי הוא הנפוץ ביותר בישראל כי הוא מתאים לרוב דלתות העץ והברזל. היתרון של צילינדר מן הסוג הזה הוא עלות נמוכה ותפעול פשוט וקל, אך החיסרון הוא רמת אבטחה מוגבלת.

ב. צילינדר אובאלי – צילינדר שמגיע בצורה אליפטית מתאים למנעולי שפרוץ צרים. כמו כן, בצילינדר אובאלי משתמשות חברות כגון עמישי פרזול על מנת לייצר מנעולי הזזה צרים. כפי שאפשר להבין, הדגש בצילינדר אובאלי הוא על האפשרות לשלב אותו בתוך מערכות אבטחה צרות שלא תופסות הרבה מקום.

ג. צילינדר מורטיס – הדור הבא של הצילינדרים כבר מיוצר על ידי דגם עגול שמתברג ישירות למנעול. זה נשמע פשוט, אך צילינדר מורטיס מבצע עבודה נפלאה בכל הנוגע לשילוב שלו בתוך מערכות אבטחה והגנה. לכן הוא גם מתאים למנעולים אמריקאיים, מגיע באורכים שונים ואפשר לזהות עליו לשונית נעילה שונה לפי החברה שמייצרת אותו.

ג. צילינדר רים – אנשי מקצוע מהתחום של חברת עמישי פרזול מכירים מקרוב את התכונות של צילינדר רים. הסיבה לכך היא שמדובר על צילינדר למנעולים עליונים, מה שהופך אותו לפחות שכיח לעומת השאר. עם זאת, הצילינדר עצמו עגול ויש לו זנב שמתפקד כלשונית נעילה וחיבור בעזרת שני ברגים למנעול חיצוני בצד הפנימי של הדלת.

התאמת ההזמנה לסוג הצילינדר

היתרון בהתייעצות עם אנשי מקצוע מהתחום של עמישי פרזול הוא שאפשר לבדוק מולם התאמה אישית לכל צילינדר בנפרד. זה אומר שאם למשל בוחרים צילינדר פרופיל אירופאי, בודקים את אורך הצילינדר, את לשונית הנעילה ואת המאפיינים המיוחדים שלו.

לעומת זאת, בצילינדר אובאלי מציינים את מידת הצילינדר כבר בעת ההזמנה ובצילינדר מורטיס צריך לשים לב לאורך הצילינדר וללשונית ההפעלה. לבסוף, צילינדר רים בוחרים לפי החברה שמייצרת אותו או שולחים מראש את הדרישות. אם עומדים בהנחיות, נהנים מהיתרונות של צילינדרים שונים לאורך זמן רב.