מה ההבדל בין פרקט למינציה לפרקט רגיל?

בחירות הריצוף לאזור הרצוי הינה בחירה לא פשוטה, צריך לקחת בשיקול מגוון רב של גורמים: המראה שלה וכל הנוגע לאופי העיצובי, הנוחות שלה וכל המשתמע לעומס אשר יהיה מופעל עליה ואורך חייה, ואף המחיר שלה.

רצפת פרקט הינה רצפה מעוצבת להפליא אשר קל לנקותה וגם בנוסף, היא יכולה לעמוד בעומסים רבים. אך אנשים אשר מתעניינים ברצפת פרקט מתחילים לפגוש מונחים שונים כמו: פרקט עץ מלא, פרקט גושני, פרקט למינציה ועוד מונחים רבים אשר עלולים לבלבל, ולכן אנו רוצים לעשות סדר בבלגן ולהסביר מעט על שני סוגי הפרקט הנפוצים: פרקט רגיל ופרקט למינציה.

פרקט רגיל:

פרקט רגיל ידוע בשמו ‘פרקט עץ מלא’ וכל הניבים היוצאים מכך. פרקט עץ הינו פרקט אשר ברובו מורכב מעץ טבעי אשר מכוסה בגימור שכבת לקה או שכבת שמן, שכבת שמן מן הסתם זוהי שכבה אשר נוטה להיות מעט יותר חלקלקה אך יותר עמידה, לעומת שכבת לקה אשר נוטה לעתים להיות אפילו יותר אסתטית אך אורח חיה עלול להיות קצר יותר. הפרקט הרגיל מתחלק לשני סוגי: פרקט עץ גושני ופרקט שכבתי. פרקט העץ הגושני הינו פרקט אשר ברובו מיוצר מעץ אחיד, לעתים מתערובת של כמה סוגי עצים, זהו הסוג אשר נחשב ל’טבעי’ ול’אמתי’ ביחס לפרקט השכבתי. הפרקט השכבתי הינו פרקט אשר מורכב מכמה שכבות, לרוב מכמה סוגי עץ, אלו בגימור דומה (לקה או שמן) אשר נוטה להיות לעתים עמיד יותר ואף גם זול יותר, אך לעתים זוהי אינה הבחירה כתוצאה מכך כי הוא אינו עשוי באופן מלא מעץ ולכן לא נחשב כ’אמתי’ כמו פרקט העץ המלא.

פרקט למינציה:

בדומה לאופי בו מורכב פרקט רגיל, פרקט למינציה הינו גם לרוב מורכב מכמה שכבות, אך במקום לשכבת העץ ישנו חומר מלאכותי אשר מבוסס על קרטון דחוס אשר לרוב מקנים לו את המראה של פרקט העץ, ברוב המקרים מדביקים עליו מדבקה המדמה עץ במראה. פרקט למינציה לרוב אינו מכוסה בשכבת לקה או שמן אלא בגימור מיוחד של ניילון, ומפה נובע השם פרקט למינציה.

פרקט רגיל מול פרקט למינציה.

לפרקט הלמינציה יש מגוון גדול מאוד של עיצובים שונים אשר ניתן ליצור, לעומת פרקט רגיל אשר מוגבל לכמות עיצובים מסוימת, למרות שהגבלה זו היא יחסית ביותר, לפרקט ישנם מאות סגנונות ועיצובים אשר לא חוזרים על עצמם באותו האופי כתוצאה מתכונותיו של העץ. בנוסף שניהם עמידים לשריטות, אך פרקט הלמינציה מיועד לעמוד בנזקים אלו באופן יעיל יותר ולאורך תקופה ארוכה יותר. פרקט הלמינציה לעומת הפרקט הרגיל גם ניתן לתיקון באזורים מקומיים באופן יעיל אל מול הפרקט הרגיל שהדבר יהיה בעייתי יותר מבחינה אסתטית.

לסיכום, סוגי הפרקט השונים נבדלים זה מזה בכמה אופנים ומומלץ לדעת מה מתאים לכם יותר הן מבחינת שימוש והן מבחינת מחיר, בסופו של יום, רצפת הפרקט הינו סגנון רצפה נהדר אשר יכול לספק אותכם לאורך זמן רב.