ליקויי בניה

קניית דירה או בית היא במרבית המקרים העסקה הגדולה ביותר שמבצע אדם פרטי, ובכל מקרה מדובר בהוצאה כספית גבוהה מאוד (ובפרט לנוכח עליית המחירים הדרמטית בעשור האחרון בישראל). כשמדובר בפרויקט חדש שזה עתה נבנה, באופן טבעי אנחנו מצפים לקבל דירה מושלמת, וגם כשאנחנו רוכשים דירה יד שנייה הציפייה היא שנקבל נכס במצב ראוי, בדיוק כפי שהמוכר תיאר אותו וכפי שפורט בחוזה. כשלא כך הדבר, ופתאום מתגלים ליקויי בניה כאלה או אחרים, מגיע לנו פיצוי – וכדאי לדרוש אותו מהגורם שמכר לנו את הדירה.

סוגי ליקויי בניה

חלוקה אחת של ליקויי הבניה היא לכאלה שהם משמעותיים מאוד מול כאלה שהם לא דרמטיים. במקרה הראשון סביר להניח שמדובר בליקויים שחובה לתקן ובאופן מידי, בין אם משיקולי בטיחות ובין אם מטעמים אסתטיים. סירוב של הקבלן או בעל הדירה לקחת אחריות על ליקויים אלה מצדיק אפילו פניה לערכאות משפטיות, כשמומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין בעל ניסיון וידע ספציפי בתחום הנדל”ן והבניה. כשהליקויים יחסים פעוטי ערך, ניתן לפנות לקבלן או למוכר בבקשה לפיצוי, ואף להתעקש על כך, אם כי לרוב אין טעם להגיע לבית המשפט (אלא אם כן מדובר בנושא עקרוני במיוחד מבחינתכם).

מה חשוב לעשות כשמתגלים ליקויים שונים?

הצעד הראשון שכדאי לעשות אותו כשמתגלים ליקויי בניה מכל סוג שהוא הוא לתעד אותם. חשוב מאוד שהתיעוד יהיה גם בווידיאו וגם בסטילס, ושהצילומים יהיו איכותיים, ברורים, מכמה זוויות שונות וכאלה שממחישים בדיוק את ממדי הליקויים. דו”ח של שמאי מוסמך עשוי להיות גם הוא יקר ערך, ובפרט לנוכח העובדה ששמאי כזה יכול לספק הערכה מדויקת של העלות הכספית של תיקון אותם ליקויי בניה.

המלצה נוספת היא לפנות אל הקבלן באמצעות מכתב רשום, כך שהדבר יהיה מתועד. אם הקבלן אינו משתף פעולה, זה הזמן לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום ליקויי הבניה, ולהיעזר בו – לעתים די בפניה תקיפה מצד עו”ד כדי לשכנע קבלנים חמקנים לעמוד בהתחייבויותיהם. עוד כדאי לברר אם דיירים אחרים סובלים אף הם מליקויים דומים (או אחרים), ובמקרה שכזה להתארגן לתביעה משותפת.