ליטוש שיש – להחיות את הרצפה מחדש

כשעברתם לדירה הנוכחית רציתם שהיא תהיה הכי יפה שאפשר. אחד הדברים הנכונים ביותר שיכולתם לעשות הוא לבחור בריצוף שיש, שמעניק לכל חלל מראה מיוחד במינו שלא רואים בהרבה מקומות. אבל, השנים חלפו ופתאום הרצפה לא נראית כמו שנראתה פעם, והאמת היא שאפילו התחלתם לחשוב על לעבור לדירה חדשה כדי לא להיכנס עכשיו לשיפוץ נרחב למען החלפת האריחים. רגע לפני שאתם עושים את הצעד, חשוב שתדעו: אפשר לחדש את מראה האריחים בצורה קלה ומהירה, שתחסוך מכם את כל הפרוצדורה של מעבר דירה. נעים מאוד – ליטוש שיש.

מה זה ליטוש שיש?

כל ריצוף אבן או שיש שנבחר, ולא משנה אם הוא יהיה האיכותי ביותר שניתן להשיג, לא ייראה אותו דבר בחלוף מספר שנים מהתקנתו. הדבר נובע מבלאי טבעי שחל על החומר, שמתבטא בעיקר בכך שהוא מאבד את הברק שלו ובסדקים קלים שנוצרים בו, אולם גם ממה שאנחנו מכנים “בלאי בלתי נמנע” שהוא תוצאה של שגרת החיים שלנו, שכוללת לפעמים גם גרירת רהיטים, נפילה של חפצים כבדים ומצבים נוספים שפוגמים במראה החומר. אבל, למרות שמראה הריצוף נפגע ולפעמים אפילו מאוד, הרי שהעובדה שמדובר באבן או בשיש משחקת כאן לטובתנו. במקום להחליף את הרצפה באחרת, אפשר להחזיר לזו הקיימת את המראה המקורי וזאת באמצעות ליטוש של השכבה העליונה של האריחים.

איך עושים את זה?

מדובר בתהליך מורכב שחייב להתבצע על ידי חברה מומחית בתחום. זאת משום שכל שלב ושלב בעבודה צריך להתבצע באופן מדויק על מנת שלא לפגוע עוד יותר במראה האריחים. הנה לפניכם כל שלבי התהליך שצריך לבצע:

  • שלב האבחון – איש מקצוע המתמחה בתחום של ליטוש שיש צריך לבחון את מצב הריצוף על מנת לקבל אינדיקציה לאופן בו יפעל בהמשך. עליו לברר אם יש מרצפות שקועות, האם המרווחים שבין המרצפות רחבים מדיי או שחסר בהם חומר איטום, האם יש כתמים על המשטח, האם המשטח סדוק ובכלל – מאיזה סוג של שיש הוא עשוי. לאחר האבחון יחליט איש המקצוע כיצד לנהל את העבודה על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר – משטח מרוצף שנראה ממש כמו חדש.
  • פתיחה ואיטום של חריצים – פתיחה של החריצים שנמצאים בין חיבורי המרצפות ומילויים בדבק מיוחד שצבעו מותאם לצבע השיש. פעולה זו נעשית הן על מנת לחדש את חומר המילוי שבין האריחים שלעתים צבעו דוהה או שהוא נשחק, והן על מנת ליצור גוון אחיד לכל המרצפות הקיימות.
  • תיקון נזקים קיימים – החלפת אריחים שקועים, סדוקים או שבורים בחדשים. חשוב לדעת שלא תמיד אפשר להשיג מרצפות שנראות בדיוק כמו אלה הקיימות, ולכן, אם לא רכשתם כמות גדולה יותר של אריחים בשלב הריצוף, ייתכן שלא ניתן יהיה לתקן לגמרי את כל הנזקים.
  • ליטוש שיש – לאחר תיקון כל הנזקים שאפשר היה לתקן, מתחילים בעבודת הליטוש עצמה. הפעולה מתבצעת באמצעות מכונה מיוחדת הכוללת דיסקית ליטוש בציפוי אבקת יהלומים. למכונה יש חמש דרגות ליטוש, כשעל מנת להשיג את המראה הרצוי של המשטח יש לעבור את כל השלבים – מהגס ביותר (דרגה 1) לעדין ביותר (דרגה 5).
  • ניקוי המשטח וייבושו – עם סיום עבודת המכונה יש לבצע ניקיון יסודי של המשטח. לפני שעוברים לשלב האחרון בתהליך – חשוב לוודא שהמשטח יבש לחלוטין.
  • שלב האיטום – השלב האחרון בתהליך שבמהלכו אוטמים את השיש על מנת למנוע חדירה של מים, שחיקה, סדקים ופגיעות נוספות. האיטום מתבצע באמצעות סילר, שחשוב לוודא שמתאים לסוג השיש הקיים. את ציפוי הסילר יש לחדש אחת לתקופה – על פי המלצת איש המקצוע.

שלב התוצאות

אם הזמנתם חברה המתמחה בתחום של ליטוש שיש, עם סיום העבודה תוכלו ליהנות ממשטח מרוצף מבריק, אחיד, נקי וללא הפרשי גובה – בדיוק כמו שהיה כשרק התקנתם אותו בביתכם. אז אם יש לכם ריצוף שיש או אבן וגם אתם רוצים ליהנות מדירה חדשה בלי לעבור דירה, הזמינו עוד היום חברה מקצועית שתחזיר עטרה ליושנה וריצוף לקדמותו. בהצלחה!